حفاظت از محیط زیست در طبیعت گردی های نوروزی

به گزارش وبلاگ تپلینک، طبیعت گردی های نوروز

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، طبیعت گردی ها داغ تر از هر زمان دیگری می گردد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند پس از یک سال کار و فعالیت در شهرهای عظیم و پر جمعیت، چند روزی را میهمان طبیعت باشند اما گردشگری های غیر مسئولانه گاهی هزینه های سنگینی را بر روی دوش طبیعت می گذارد. یک استاد جهانگردی درباره نکات ساده برای کاهش خسارت به طبیعت در روزهای تعطیل نوروز اشاره نموده است. راحله اسدی نیا به ایسنا گفته که با اشاره به اینکه سفرهای گروهی، آموزش های محیط زیستی به همراه دارد، اظهار کرد: در گروه های طبیعت گردی های نوروز سرگروه هایی هستند که آموزش دیده اند و می توانند آن ها را به طبیعت گردان آموزش دهند هنگامی که سفرهای طبیعت گردی به صورت گروهی انجام می گردد طبیعت از زباله به دور خواهد ماند زیرا افراد وقتی در گروه قرار می گیرند به صورت ناخودآگاه اقدامات حفاظت از محیط زیست را از یکدیگر تقلید می نمایند و بدین ترتیب از آلودگی رودخانه ها و آبشارها و آسیب رساندن به پوشش گیاهی و جانوری منطقه جلوگیری خواهد شد. با خبرنگاران همراه باشید تا این مطلب را بیشتر تشریح نماییم.

حفاظت از محیط زیست در طبیعت گردی های نوروزی

اسدی نیا با تاکید بر اینکه تورهای طبیعت گردی می توانند سفرهای نوروزی را به سمت برنامه های آموزشی حفاظت از محیط زیست ببرند، توضیح داد: بهتر است که تورهای طبیعت گردی های نوروز در کنار تفریح، زمانی را برای جمع آوری زباله ها از جنگل یا از کنار سواحل و آشنا کردن بچه ها با مفاهیم حفاظت از محیط زیست اختصاص دهند. خیلی اوقات هنگامی که خانواده ها به صورت تکی یا خانوادگی سفر می نمایند ممکن است در جمع خود اقداماتی انجام داده که موجب آسیب به طبیعت گردد. این استاد مدیریت جهانگردی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما گاهی اوقات مقابله با مسائل اجتماعی و فرهنگی وجود دارد و بعضی افراد این گونه بیان می نمایند که نهادهای جامعه به ما خدماتی ارائه نمی دهند پس ما هم به محیط زیست آسیب می زنیم بنابراین سفرهای تکی یا خانوادگی به مراتب آسیب های بیشتری برای محیط زیست در پی خواهد داشت.

اسدی نیا با انتقاد از بعضی تورهای طبیعت گردی گفت: متاسفانه بعضی گروه هایی که اقدام به برگزاری تورهای طبیعت گردی می نمایند صرفا اهداف درآمدزایی و مالی داشته و هیچ گونه برنامه های آموزشی برای برگزاری این تورها در نظر نگرفته اند. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در بسیاری از سفرهای خانوادگی یا انفرادی روی ابنیه تاریخی یادگاری نوشته می گردد، اظهار کرد: متاسفانه این عادت اشتباه رفتاری به طبیعت گردی نیز انتقال پیدا نموده است. تورهای طبیعت گردی های نوروز در کنار درآمدزایی می توانند به طبیعت گردان در این زمینه ها آگاهی دهند. وی در ادامه با اشاره به فرهنگ خرید سوغاتی در کشور اظهار کرد: بهتر است سوغاتی هایی که در سفرها خریده می گردد شامل صنایع دستی و برگرفته از طبیعت و فرهنگ آن جامعه باشند همچنین در سفرهای گروهی به افراد آموزش داده گردد که کیسه های پارچه ای را جایگزین کیسه های پلاستیکی نموده و از ظروف یکبار مصرف استفاده ننمایند.

این استاد مدیریت جهانگردی با بیان اینکه تفکیک زباله ها از یکدیگر از جمله مواردی است که باید در طبیعت گردی به آن توجه کنیم، توضیح داد: بعضی آژانس های مسافرتی که دغدغه محیط زیست دارند در برنامه سفر خود گیاه خواری را نیز قرار داده و سعی می نمایند که حداقل یک روز از سفر را گیاه خواری نمایند. اسدی نیا اضافه نمود: از دیگر مزایای سفرهای گروهی این است که به جای استفاده از چندین خودرو از یک خودرو استفاده گردد که در نتیجه آسیب کمتری به طبیعت خواهد رسید. وی در ادامه با اشاره به اینکه آفرود سواری در مناطق کویری و جنگلی کشورهای مختلف جهان انجام می گردد، گفت: البته این کار مشروط به شرایط خاصی است. پوشش گیاهی و جانوری منطقه نباید بر اثر آفرود سواری آسیب ببیند همچنین مسیری که برای این کار انتخاب می گردد شناخته شده و رانندگان آفرود آموزش دیده باشند که همه این ها نیازمند آموزش های قبل از سفر است.

این مدیر آژانس گردشگری با بیان اینکه متاسفانه مهمترین ضعف گردشگری سبز و پایدار در کشور ما مسئله آموزش و فرهنگ سازی قبل از سفر است، توضیح داد: اگر می خواهیم یک اکوتوریسم مثبت داشته باشیم و اثرات منفی گردشگری طبیعی را کاهش دهیم باید بدانیم که گردشگری طبیعی با چه هدفی انجام می گردد. اگر هدف فقط تفریح و به اصطلاح عامه مردم کباب درست کردن باشد آسیب زیادی به طبیعت وارد می گردد. این استاد مدیریت جهانگردی ادامه داد: آگاهی از فضای محیطی که به آن وارد می شویم اعم از اینکه آن منطقه متعلق به چه دوره ای است و پوشش گیاهی و جانوری چه قدر آسیب پذیر هستند لازم است. همچنین یادگیری اصول حفاظت از طبیعت و احترام به فرهنگ منطقه در طبیعت گردی های نوروز از دیگر مواردی است که گردشگران باید به آن توجه نمایند. اسدی نیا در انتها گفت: برای افزایش طبیعت گردی های مسئولانه باید از تجارب کشورهای خارجی در زمینه اقامتگاه های بوم گردی استفاده کرد.

منبع: الی گشت

به "حفاظت از محیط زیست در طبیعت گردی های نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از محیط زیست در طبیعت گردی های نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید