دولت نجات ملی یمن، رسماً به ابتکار عمل خود در باره عربستان سعودی خاتمه داد

به گزارش وبلاگ تپلینک، حمله موشکی و پهپادی دیروز ارتش یمن به تأسیسات نفتی عربستان در غرب این کشور نشان می دهد که دولت نجات ملی یمن به این باور رسیده است که پیش قدم شدن برای صلح با عربستان و توقف جنگ 5 ساله علیه یمن بی فایده است و تنها راه توقف این جنگ، حملات تلافی جویانه است.

دولت نجات ملی یمن، رسماً به ابتکار عمل خود در باره عربستان سعودی خاتمه داد

به گزارش گروه بین المل وبلاگ تپلینک، ارتش یمن دیروز آدینه اعلام نمود که در راستای عملیات توازان بازدارندگی 3، تأسیسات شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) را در بندر یَنبُع (واقع در ساحل دریای سرخ) هدف حملات موشکی، پهپادی خود قرار داده است. ( +)

در این عملیات نظامی برون مرزی، یگان های موشکی و پهپادی ارتش یمن از دو موشک بالستیک به نام قدس، 12 پهپاد صماد-3 و موشک بالستیک و دوربرد ذوالفقار علیه تأسیسات نفتی آرامکو استفاده کرد و با این عملیات، دولت نجات ملی یمن به ابتکار عمل مهدی المشّاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن سرانجام داد.

ابتکار عمل مهدی المشاط چه بود؟

مشاط 29 شهریور ماه در پنجمین سالروز پیروزی انقلاب 21 سپتامبر یمن اعلام نمود که به نیابت از نیروهای مسلح یمن حمله به اهداف عربستان سعودی از طریق موشک و پهپاد را متوقف می نماید و امیدوار است که این کشور هم دست به اقدام متقابل بزند و حملات به یمن را متوقف کند.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن در ادامه هشدار داد چنانچه عربستان سعودی در مقابل این ابتکار عمل یمن به حملات خود علیه این کشور را متوقف نکند؛ یمنی ها حق دارند که به این تجاوزات و حملات متجاوزان پاسخ دهند.

این ابتکار عمل از سوی دولت نجات ملی یمن بعد از آن مطرح شد که ارتش این کشور با بیش از ده فروند پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو سعودی را 23 شهریور (چهار سپتامبر) در دو منطقه بقیق و خریص هدف قرار داد و حملات به گونه ای دقیق و کاری بود که نصفی از فراوری و صادرات نفت سعودی متوقف شد و قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت.

پاسخ عربستان سعودی چه بود؟

ریاض این ابتکار عمل را نه پذیرفت و نه با صراحت رد کرد و همچنان به اتخاذ مواضع نامشخص ادامه داد؛ این در حالی بود که دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) همچنان منتظر پاسخ مثبت سعودی ها به این طرح بود.

به گزارش خبرگزاری یمن، در ابتدای ماه ژانویه 2020، عربستان سعودی با حملات هوایی خود به اهدافی در استان نِهم و استان جوف (شرق صنعاء، پایتخت یمن) این ابتکار عمل را رسماً رد کرد و جنایت هایی در حق شهروندان یمنی مرتکب شد که آخرین آن، جنایت منطقه المصلوب بود که بر اثر آن، بیش از 40 شهروند غیرنظامی یمن که معظم آن ها زن و کودک بودند، کشته شدند.

عربستان سعودی با این جنایت خود ابتکار عمل پیشنهادی مهدی المشاط را به بن بست رساند و با این کار دولت نجات ملی را مجبور کرد که به سرانجام این طرح را اعلام کند؛ چرا که این دولت به این یقین رسید که این طرح پینشهادی هرگز مورد موافقت طرف سعودی قرار نخواهد کرد و ائتلاف سعودی -اماراتی به جنایت های خود در یمن ادامه خواهد داد و حملات هوایی آن در این کشور فقیر سرانجامی نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، دولت نجات ملی یمن به این نتیجه یقینی رسیده است که ارائه طرح توقف حملات به عربستان سعودی و متوقف شدن حملات ائتلاف تحت رهبری این کشور به یمن بی فایده است؛ از این رو، این دولت به عملیات های تلافی جویانه و بازدارنده خود علیه سعودی ها را از سر گرفت و تأسیسات تجاری در عمق خاک سعودی را هدف قرار داد.

دولت نجات ملی یمن به عملیات توازن بازدارنده 3، به صورت رسمی اعلام نمود که دیگر ابتکار عمل رئیس شورای عالی سیاسی این کشور سرانجام بافته و این همان چیزی است که به طور واضح در بیانات مقامات یمنی مشهود است؛ چرا که محمد عبدالسلام، رئیس هیأت دولت نجات ملی یمن در مذاکرات تأکید کرد که مردم یمن هرگز از حق مشروع خود در پاسخ به حملات متجاوزان صرف نظر نخواهد کرد و به دشمن متجاوز سعودی اجازه نخواهد داد خون زنان و بچه ها یمنی را بریزد.

در همین ارتباط، عبدالملک العجری، عضو هیأت مذاکره نماینده در توییتر خود نوشت: همانگونه که کشورهای [عضو] ائتلاف سعودی، در خوانش و برداشت خود از نتایج حملات خود به یمن [در طول سال های گذشته] مرتکب اشتباه شدند، این کشورها بار دیگر در خصوص ابتکار عملِ مثبت ما نیز اشتباه نموده اند؛ آن ها فکر می نمایند که این طرح تنها فرصتی است که می توان از آن برای بازی دادن تاکتیکی و تهی کردن این طرح از مضمون اصلی آن استفاده کرد تا جامعه جهانی را فریب داده و به اوضاع داخلی خود سر و سامان بدهند و محاصره یمن را تکمیل نمایند [که این تصور آن ها غلط است].

انتهای پیغام/ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "دولت نجات ملی یمن، رسماً به ابتکار عمل خود در باره عربستان سعودی خاتمه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت نجات ملی یمن، رسماً به ابتکار عمل خود در باره عربستان سعودی خاتمه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید