رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی تاجیکستان: تروریستی اعلام کردن مخالفین اقدام انتخاباتی دولت است

به گزارش وبلاگ تپلینک، رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی تاجیکستان می گوید هم تروریستی اعلام کردن مخالفین و هم موافقت رئیس جمهور با آزاد شدن 20هزار زندانی غیرسیاسی، همگی اقداماتی انتخاباتی از سوی دولت برای سال آینده است.

رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی تاجیکستان: تروریستی اعلام کردن مخالفین اقدام انتخاباتی دولت است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تپلینک، دادگاه عالی جمهوری تاجیکستان چند روز پیش در اقدامی تعجب برانگیز، پیمان ملی تاجیکستان را که یک ائتلاف از نیروهای اپوزوسیون سیاسی این کشور است را به عنوان یک سازمان تروریستی خاطرنشان کرد. این نخستین بار نیست که دولت تاجیکستان گروه های سیاسی و مخالفین خود را، که حتی در میان آن ها وبلاگ تپلینک مستقل نیز وجود دارند، تروریست می خواند. به هر ترتیب اما این اقدام صورت گرفت و همچون همواره، حواشی بسیاری را در بر داشت. همچنان این موضوع که اهداف و انگیزه های سیاسی یا حقوقی در پی این حکم است، و یا بر اساس سنت سیاسی سال های اخیر انجام شده است، مورد اختلاف نظر تحلیل گران می باشد. به همین دلیل، مصاحبه ای را با آقای محمودجان فیض الرحمان اف، رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

وبلاگ تپلینک:اخیرا شاهد آن بودیم که دادگاه عالی تاجیکستان پیمان ملی را در شمار گروه ها و سازمان های تروریستی اعلام نموده است. به نظر شما دادگاه عالی با چه استدلالی دست به صدور چنین رایی زده است؟

فیض الرحمان اف: چه استدلالی می تواند داشته باشد به جز اتهمات ساخته و دروغین؟ پیش تر هم در خصوص حزب نهضت اسلامی شاهد این رویکرد بودیم. آن هم وقتی که دولت تاجیکستان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که یک طرف صلح تاجیکان است، در برقراری و استقرار صلح و ثبات کشور سهم بیشتری از طرف دیگر دارد، و به خصوص هزاران نیروی مسلح خود را به خاطر صلح و ثبات خلع سلاح کرد را به اتهمات واهی و دروغ در یک شب ممنوع و سازمان تروریستی خاطرنشان کرد و صدها نفر از اعضایش را به کنج زندان فرستاد، از چنین دولتی بعید نبود که یک ائتلاف مخالفین مثل پیمان ملی را نیز را به طور عجولانه به عنوان سازمان تروریستی اعلام کند. آن هم ائتلافی که در کشورهای اروپایی فعالیت می نماید، با نمایندگان کشورهای غربی ملاقات های رسمی انجام می دهد و در کنفرانس های بین المللی نیز شرکت می نماید و شناخته شده است.

وبلاگ تپلینک: آیا پیمان ملی از فرایند حقوقی این حکم اطلاع داشته است؟ اساسا این حکم تاثیری در فعالیت های فعلی یا آینده پیمان، به ویژه در داخل تاجیکستان خواهد داشت؟ به ویژه برای برخورد با مخاطبین پیمان در شبکه های اجتماعی و رسانه ها.

فیض الرحمان اف: چه فرایند حقوقی خواهد داشت؟ هیچ. جدای از این باید توجه داشت که بعد از سرکوب های وحشیانه سپتامبر 2015 امکان فعالیت برای مخالفین در داخل تاجیکستان اصلا وجود نداشته است. مخالفین تاجیک هم اکنون تجربه فرایند حقوقی چنین حکم ظالمانه را پشت سر گذاشته اند و از این مساله حقوقی بعد از ممنوعیت و تروریستی اعلام شدن نهضت اسلامی در سال 2015، از چند جنبه با سربلندی و موفقیت عبور کردند.

اول: دولت تاجیکستان و همچنین خیلی از کارشناسان تصور می کردند که دیگر کشورها نهضت اسلامی را همچون یک سازمانی تروریستی شناسایی خواهند کرد، ولی تا کنون با وجود تلاش های پیاپی دولت تاجیکستان، هیچ کشور جهان به هیچ گونه ای حزب نهضت اسلامی را تروریست اعلام ننموده است. و جالب این است که روند مذکور بر عکس نتیجه داده است. یعنی این عمل دولت تاجیکستان به وجهه بین المللی دولت و همچنین شخص امامعلی رحمان خدشه وارد نموده و این سوال را مطرح می نماید که بنا به چه دلیلی یک حزب معتدل و میانه رو مانند حزب نهضت اسلامی در سطح جهانی را تروریستی اعلام می نماید؟

دوم: ممنوعیت فعالیت حزب نهضت اسلامی و تروریستی خواندن آن ادعای دولت تاجیکستان در زمینه مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را زیر سوال برد و دولت از طرف کشورهای مختلف و سازمان های با نفوذ بین المللی به آن متهم شد که به بهانه جنگ با تروریسم مخالفین مسالمت آمیز خود را سرکوب می نماید و تروریستی خواندن پیمان ملی تاجیکستان نیز چنین معنایی خواهد داشت.

سوم: بعد از تروریستی خواندن حزب نهضت اسلامی در سال 2015، بعضی فعالان تاجیک که در خارج از کشور فعالیت می کردند، می ترسیدند با چهره های خود در خارج از کشور در چاره بینی ها و برنامه های مخالفین شرکت نمایند و یا ویدئویی ضبط نمایند، چرا که خانواده و نزدیکانشان در داخل کشور مورد شکنجه و فشارهایی قرار می گرفتند. همه اینها هم به بهانه آن بود که این فعالین تروریست هستند. واقعا یک حالت رعب و وحشتی حکم فرما بود، اما در سال 2017 و به خصوص در سال 2018 این فضای رعب و وحشت شکسته شد و امروز هزاران نفر با نمایش چهره ها و اسامی خود از دولت و خود امامعلی رحمان و خانواده اش به طور آشکار و شدید انتقاد می نماید. دیگر این روش فشار در خصوص پیمان ملی به کار نمی آید.

به طور کلی می توان گفت که آن فرایند حقوقی که در سال 2015 در خصوص تروریستی اعلام شدن نهضت اسلامی در کوتاه مدت به کار رفت، دیگر نمی تواند نسبت پیمان ملی موثر باشد. زیرا مخالفین تاجیک با موفقیت از آن عبور کردند و امروز این مخالفین تاجیک هستند که در برابر دولت دست بالا را دارند و یک نمونه اش همین کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا در ماه سپتامبر بوده است.

وبلاگ تپلینک: به نظر شما انگیزه و علت اصلی صدور چنین حکمی از سوی دادگاه عالی چیست؟

فیض الرحمان اف: علت اصلی صدور چنین حکمی ناکامی های پیاپی دولت در مقابل مخالفین تاجیک است. دولت تاجیکستان فکر می کرد که با هیات جدیدش در کنفرانس بین المللی اخیر در ورشو فعالیت هیات مخالفین در این کنفرانس را زیر سوال خواهد برد، اما وقتی دید که هیات دولتی ناکام شد و بر عکس دید که مخالفین تاجیک با تاکتیک های جدید و نسل جدید و با آمادگی خوب بار دیگر دولت را شکست دادند، ناچار دست به اعمال عاجلانه و ناسنجیده زد، از جمله سراسیمه وار پیمان ملی را تروریستی خواند. یا همین روزها که می بینیم امامعلی رحمان قانون عفو 20 هزار زندانی (به جز زندانیان سیاسی) را به تصویب رساند. هرچند این یک عمل خیر و خوبی است، ولی این یک تلاش از طرف رحمان برای برگرداندن وجهه از دست رفته خود در جامعه است. اگر فعالیت پرقوت و موثر مخالفین در خارج نمی بود، شاید چنین عفو بزرگی شامل هزاران زندانی بی گناه صورت نمی گرفت. همچنین باید گفت این قانون عفو با انتخابات 2020 نیز ارتباط مستقیم دارد. چرا که رحمان می خواهد از خود یک چهره رهبر مهربان و دلسوز بسازد.

به هر حال، فعالیت ضعیف هیات دولت و اعمال خنده دار به نام جامعه شهروندی مثل ملا عبد الرحیم و همکارانش در چنین کنفرانسی در سطح بین المللی باعث شد که دولت تاجیکستان دست به چنین اشتباهات و اعمال ناسنجیده ای بزند که به ضرر خودش خواهد بود.

وبلاگ تپلینک: قبل تر از ارتباط حکم عفو زندانیان با مساله انتخابات پیش رو گفتید. در خصوص حکمِ اخیرِ تروریستی اعلام شدن نهضت چطور؟ آیا این حکم هم می تواند مرتبط با انتخابات پیش رو باشد؟

فیض الرحمان اف: بله، صد در صد. در حالی که مخالفین تاجیک روز به روز در حال قوی تر شدن است و حتی توجه مردم در داخل کشور به فعالیت مخالفین، به ویژه فعالیت پیمان ملی در زمینه های رسانه ای، سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی در حال افزایش است، دولت تاجیکستان از این موضوع سخت نگران است. علاوه بر این، مسائل داخلی خانواده رحمان و اختلاف بین فرزندان رئیس جمهور، یعنی رستم و آزاده و وضعیت وخیم مالی کشور، دولت تاجیکستان را وادار نموده است که به هر راهی که شده وجهه مخالفین را مخدوش کند و از هر گونه نزدیکی مردم به مخالفین جلوگیری نماید. امامعلی رحمان می خواهد هر چه زودتر انتخابات 2020 را بدون وقوع اختلافات جدی و بدون ایجاد خللی در فرایند آن پشت سر بگذراند و هرگونه نگاه مخالفی را سرکوب نماید.

وبلاگ تپلینک: یک نکته قابل توجه در انتشار رسانه ای این حکم بود. در حالی که 15 آگوست رای صادر شده، اما می بینیم که در اواسط ماه اکتبر، آن را منتشر نموده اند. علت این تاخیر به نظر شما چه بوده است؟

فیض الرحمان اف: در این مساله بهتر است حقوق شناسان اظهار نظر نمایند، اما آنچه مسلم است این است که دولت با تغییر ساختگی تاریخ و ظاهرا به تاخیر انداختن آن می خواهد آن خطای حقوقی که در ممنوع و تروریست خواندن حزب نهضت مرتکب شده بود را تکرار نکند. حکم دادگاه عالی درباره ممنوعیت و تروریستی خاطرنشان کردن نهضت اسلامی در مدت کمتر از یک ماه بعد از شکایت دادستانی کل باعث انتقاد شدید شد که چه طور دادگاه عالی تمام پرونده یک حزب رسمی و پارلمانی مثل نهضت را آنالیز نموده و حکم خود علیه آن را صادر می نماید. برای مثال سوال های چالش برانگیز روزنامه نگار تاجیک اسفندیار جمعه با رئیس دادگاه عالی را اگر ببنید، تا حدودی می توان به این چالش ها پی برد. وی در سوالی از رئیس دادگاه عالی پرسیده بود: گاهی آنالیز پرونده یک شهروند ماه ها و سال ها به طول می انجامد، ولی چطور شد که قضیه پرونده حزب نهضت اسلامی که یک سازمان بزرگ است و چند هزار عضو دارد، تنها دو هفته طول کشید و آن را یک حزب تروریستی خاطرنشان کردید؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی تاجیکستان: تروریستی اعلام کردن مخالفین اقدام انتخاباتی دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس دپارتمان بین الملل پیمان ملی تاجیکستان: تروریستی اعلام کردن مخالفین اقدام انتخاباتی دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید