موکب های پیاده روی اربعین به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شد

به گزارش وبلاگ تپلینک، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، مهمان داری و ارائه خدمات در خلال زیارت اربعین امام حسین (ع) را بعنوان میراث معنوی بشری ثبت کرد.

موکب های پیاده روی اربعین به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تپلینک، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، شب گذشته در چهاردهمین نشست کمیته بین المللی برای حفظ میراث معنوی بشری در کشور کلمبیا، مهمان داری و ارائه خدمات در خلال زیارت اربعین امام حسین(ع) را بعنوان یک میراث معنوی ثبت دنیای کرد.

صفحه رسمی سازمان یونسکو در توئیتر این رخداد فرهنگی را به مردم عراق تبریک گفت.

هزاران موکب در طول بیش از 20 روز هر ساله در ایام پیاده روی اربعین امام حسین (علیه السلام) در جهت نجف به کربلا، از میلیون ها زائر پذیرایی می نمایند. خدماتی از قبیل تهیه غذا و جای خواب تا دهها خدمات مختلف دیگر و منحصربفرد، نمونه بی نظیر دنیای را خلق می نماید.

پیاده روی اربعین بزرگ ترین مراسم اطعام دنیا است. حدود 700 میلیون وعده غذا شامل صبحانه و ناهار و شام و همچنین میان وعده بین زائران اربعین توزیع می گردد که بخش عمده آن با هزینه های شخصی مردم عراق و روستاییان و کشاورزان مناطق اطراف کربلا و البته داوطلبانی در کشورهای همسایه طبخ می گردد و به یاری های دولتی و بین المللی نیازمند نیست.

بحث ثبت دنیای پیاده روی اربعین نیز از سال ها پیش مطرح است و سازمان گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مرداد سال 95 از توافق با کشور عراق برای تشکیل پرونده مشترک اربعین برای ثبت در سازمان یونسکو اطلاع داد.

مراسم پیاده روی اربعین هر سال با جمعیتی بیش از 20 میلیون نفر برگزار می گردد. تنها مراسم قابل مقایسه با اربعین از نظر جمعیت، مراسم کوم میلای هندی هاست که البته هر سه سال یک بار برگزار می گردد. پیاده روی اربعین زائرانی از بیش از 70 کشور دنیا دارد که این هم خودش رکوردی است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "موکب های پیاده روی اربعین به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موکب های پیاده روی اربعین به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید