کشت دانه های روغنی تازه در 400 هزار هکتار

به گزارش وبلاگ تپلینک، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی تازه 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت کاملینا و گلرنگ می رود که در کنار سایر سیاست های حمایتی به ارتقای بهره وری یاری می نماید.

کشت دانه های روغنی تازه در 400 هزار هکتار

آقای محمد قربانی گفت: هم اکنون 8 درصد روغن مورد احتیاج از منابع داخل و مابقی واردات تامین می گردد، درحالیکه قرار بود طی برنامه ششم 15 تا 20 درصد از منابع فراوری داخل باشد.

به گفته او، با توجه به عقب ماندگی در برنامه فراوری دانه های روغنی، ظرفیت های عظیمی از اراضی شالیزاری با اجرای طرح زهکش اراضی شمال باید در پاییز زیر کشت رود که این موضوع در جهش فراوری تاثیر بسزایی دارد.

قربانی می گوید: اگر مجلس یاری به تصویب طرح برنامه تحولی زهکش اراضی شمال کند، انقلابی در بخش کشاورزی اتفاق می افتد چرا که پیش بینی می گردد با اجرای طرح زهکش اراضی شمال، خوداتکایی به بالای 50 درصد برسد.

معاون برنامه ریزی و مالی وزارت جهاد گفت: در سال زراعی تازه 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت کاملینا و گلرنگ می رود که این موضوع در کنار بحث قیمت خرید تضمینی به ارتقای بهره وری و افزایش خوداتکایی یاری می نماید.

طرح خوداتکایی دانه های روغنی به عنوان یکی از هشت طرح خوداتکایی محصولات اساسی از نیمه دوم 94 شروع شده و تا افق 1404 ادامه دارد. براساس این طرح قرار است 70 درصد احتیاج کشور در داخل تامین گردد. این درحالی است که بالای 90 درصد روغن مورد احتیاج وارداتی است.

براساس برنامه ششم قرار بود که 50 درصد دانه های روغنی در داخل فراوری گردد که این طرح همچنان ابتر ماند. لذا با یارانه کشت کلزا و فراوری دانه های تازه روغنی انتظار می رود که افزایش فراوری و کاهش وابستگی اتفاق بیفتد.

وبلاگ تپلینک مالی صنعت ، تجارت و کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کشت دانه های روغنی تازه در 400 هزار هکتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت دانه های روغنی تازه در 400 هزار هکتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید