گرفتاری برجام در دقیقه 90 ، معامله عظیم آرامکو ، علی بابا محکوم شد

به گزارش وبلاگ تپلینک، تنها شش هفته دیگر از زمان توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی باقی مانده است. اگر آمریکا 1500 تحریم علیه ایران را برطرف نکند شرایط سخت خواهد شد.

گرفتاری برجام در دقیقه 90 ، معامله عظیم آرامکو ، علی بابا محکوم شد

به گزارش وبلاگ تپلینک، اعلام عظیمترین مانع احیای برجام، کشتار وحشیانه نظامیان میانمار در شهر باگو، ورود آنکارا به مناقشه مسکو-کیف، محکومیت سنگین علی بابا در چین، معامله عظیم آرامکو، افزایش فروش ایرباس در سه ماهه نخست 2021، دستاورد خارق العاده هوش مصنوعی نورالینک و تردید در رسیدن دوز دوم واکسن کرونا به کشورهای فقیر سرخط رسانه های دنیا را در نیم روز گذشته تشکیل داده اند.

عظیمترین مانع احیای برجام

در شرایطی که سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه گفت که مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید در نطنز را پس از حمله تیر ماه 1399، بازسازی و آماده بهره برداری نموده است، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه به شبکه ژاپنی ان اچ کِی گفته عظیمترین مانع احیای برجام این است که ایالات متحده تمایلی به متوقف کردن تحریمهای اعمال شده توسط دولت ترامپ ندارد.

به گفته او ما در راستا درستی حرکت می کنیم و فضای گفت وگوها سازنده و مثبت است، اما باید بدانیم که این کار آسانی نیست، بنابراین ما دوباره مذاکره خواهیم کرد و مذاکرات را از سر خواهیم گرفت. او گفته موضع جمهوری اسلامی این است که اگر ایالات متحده بخواهد به توافق هسته ای برگردد، علاوه بر تحریم های مرتبط با برجام، باید کلیه تحریم های اعمال شده توسط دولت قبلی را لغو کند.

عراقچی هم چنین در مصاحبه ای با پرس تی وی درباره اهمیت مهلت زمانی 6 هفته که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری ایران است گفته برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است. او در این مصاحبه تاکید داشته شش هفته دیگر که از زمان توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی باقی مانده، آمریکا باید 1500 تحریم را برطرف کند؛ در غیر این صورت به گفته او شرایط سخت می گردد.

کشتار وحشیانه نظامیان میانمار در شهر باگو

به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی میانمار با تیراندازی به معترضان در روز آدینه حداقل 80 نفر از آنها را در شهر باگو در 90 کیلومتری شمال یانگون کشته اند. به گزارش گروه های مدافع حقوق بشر، ارتش میانمار پس از کشتار روز آدینه در باگو، اجساد کشته شدگان را جمع آوری نموده است و تعداد قطعی کشته شدگان تعیین نیست. به گفته شاهدان عینی ارتش برای سرکوب تظاهرات از سلاح های سنگین استفاده و هر جنبنده ای را در خیابان های باگو هدف قرار داده است. بسیاری از ساکنان این شهر به روستاهای اطراف گریخته اند و انتشار اخبار این سرکوب به خاطر سانسور گسترده با بیش از بیست و چهار ساعت تاخیر اجرا شده است.

از سوی دیگر حکایت تسلیحاتی و سیاسی روسیه از کودتاگران میانمار مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته است. آنتونی دیویس،تحلیلگر امنیتی در گروه جینز در تایلند، می گوید که مسکو آشکارا در کوشش است که روابط خود با ارتش میانمار را به وسیله فروش تسلیحات، به ویژه در حوزه نیروی هوایی، گسترش دهد، و همزمان می خواهد رابطه خود را با کشورهای عضو انجمن جنوب شرق آسیا، یا آسه آن، که یک اتحادیه مالی منطقه ای است، تقویت کند. آنتونی دیویس می گوید روسیه نه فقط در میانمار بلکه، در مقیاسی گسترده تر، به وسیله میانمار می خواهد صندلی خود در جنوب شرق آسیا را تحکیم کند. تحلیلگران می گویند که ده عضو آسه آن به دلیل عدم اعلام حمایت معنوی از مخالفان کودتا در میانمار سزاوار سرزنش هستند.

ورود سلطان فاتح به مناقشه مسکو-کیف

تنش ها میان مسکو و کیف روز به روز در حال افزایش است. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس در شرایطی که آمریکا در حال اعزام دو کشتی جنگی به دریای سیاه است، دولت روسیه نسبت به افزایش تنش ها و خطر بروز جنگ در شرق اوکراین هشدار داد و تهدید به دخالت نظامی برای حفظ جان شهروندانش نموده است. این خبرگزاری به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نوشته روسیه درصورت بروز یک فاجعه انسانی نمی تواند فقط نظاره گر باشد. دکترین نظامی روسیه برای حفظ جان شهروندان این کشور اجازه مداخله نظامی در خارج از مرزهای روسیه را می دهد.

بی بی سی نیز گزارش داده رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه خواستار توقف تحرکات نگران کننده در شرق اوکراین شده است. اردوغان که در استانبول میزبان ولودمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین است، از آمادگی ترکیه برای یاری به این کشور اطلاع داد. اردوغان پس از سه ساعت ملاقات با زلنسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که این تنش به صورت مسالمت آمیز و بر اساس قوانین بین المللی و احترام به تمامیت ارضی اوکراین به انتها برسد. اردوغان همچنین تاکید نمود که ترکیه ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی شناسد. ورود اردوغان به این مناقشه، در شرایط رقابت جویی منطقه ای میان مسکو و آنکارا توجه ناظران را به خود جلب نموده است.

محکومیت سنگین علی بابا در چین

شین هوا، خبرگزاری دولتی چین اطلاع داده آژانس دولتی تنظیم بازار چین حکم جریمه شرکت علی بابا را پس از اتمام تحقیقات که از ماه دسامبر سال پیش ادامه داشت، صادر کرد. این کنسرن مدت ها بود زیر ذره بین نهاد نظارت بر فعالیت های مالی چین قرارداشت. بر این اساس علی بابا متهم به سواستفاده از موقعیت غالب خود در بازار شده است. به گفته مقام های چینی، علی بابا از روش هایی استفاده نموده که موجب شده تا سایر پلتفرم های تجارت الکترونیک نتوانند آزادانه به فروش کالا و خدمات بپردازند و این بر خلاف قوانین ضدانحصاری چین بوده است.

بر اساس این حکم،علی بابا به پرداخت 18 میلیارد یوآن (برابر با 2،3 میلیارد یورو) جریمه شد. کنسرن علی بابا که پیش از این از نهاد نظارت بر فعالیت های مالی انتقاد نموده بود، ضمن پذیرش جریمه میلیاردی گفت به طور کامل با تحقیقات نهادهای دولتی چین همکاری خواهد نمود.

معامله عظیم آرامکو

به گزارش یورونیوز، شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی اعلام نموده طی معامله ای به ارزش 12.4 میلیارد دلار، 49 درصد سهام دارایی های خط لوله آرامکو را به کنسرسیومی با موضوع شرکت آمریکایی گلوبال انرژی پارتنرز (EIG) واگذار نموده است. این نخستین معامله عظیم آرامکو از زمان ثبت در بورس در اواخر سال 2019 است. دولت عربستان سعودی در دسامبر آن سال نسبت به عرضه عمومی 1.725 درصد از سهام شرکت ملی نفت این کشور(آرامکو) در بورس ریاض اقدام کرد. این عرضه که عظیم ترین خصوصی سازی تاریخ لقب گرفت 29.4 میلیارد دلار درآمد عاید دولت عربستان کرد.

کنسرسیوم خریدار سهام خط لوله، یک گروه تازه تاسیس است که با پرداخت 12.4 میلیارد دلاری، حق 25 سال پرداخت تعرفه برای نفت حمل شده به وسیله شبکه خط لوله نفت خام آرامکو را به دست آورده است. آرامکو مدیریت حدود 90 خط لوله به مجموع طول 190 هزار کیلومتر را در اختیار دارد. معامله جدید مشابه معاملات زیرساختی دیگری است که در دو سال گذشته توسط شرکت ملی نفت ابوظبی امارات متحده عربی انجام شد و به وسیله به فروش رسانی سهام دارایی های خط لوله گاز و نفتی، میلیاردها دلار نصیب این کشور حاشیه خلیج فارس کرد.

شرکت آرامکو ماه گذشته گفت پس از افت شدید سود خالص سال 2020، به دلیل همه گیری کرونا، در حال کار بر روی یک برنامه احیای مالی در حوزه انرژی است که به رهبری کشورهای آسیایی انجام خواهد شد. شرکت نفت عربستان سعودی پیشتر گفته بود که سود این شرکت از 88.2 میلیارد دلار در سال 2019 به 49 میلیارد دلار در سال 2020 کاهش یافته است. سال 2020 دومین سال متوالی بود که آرامکو با کاهش سودآوری روبرو می شد؛ در سال 2019 نیز سود این شرکت در مقایسه با سال 2018، 20.6 درصد کاهش یافته بود.

افزایش فروش ایرباس در سه ماهه نخست 2021

به گزارش دویچه وله، ایرباس، شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده عظیمترین هواپیمای جت مسافربری دنیا گفت که در سه ماهه نخست امسال 125 فروند هواپیما تحویل مشتریان خود داده است که در قیاس با سال پیش سه هواپیما بیشتر است. طبق گفته مقام های ایرباس، در ماه مارس 72 فروند هواپیما فروخته شده در حالی که در ماه فوریه این شرکت توانسته بود فقط 32 هواپیمای مسافربری بفروشد. در مقایسه با ماه قبل تعداد سفارش ها برای خرید هواپیماهای ایرباس نیز از 21 سفارش به 28 سفارش افزایش پیدا نموده است.

در مجموع کل سود خالص ایرباس به دلیل بحران کرونا 61 درصد کاهش پیدا نموده است. با این حال طبق گزارش جدید این شرکت هواپیما سازی، اکنون نشانه هایی از رونق مشاهده می گردد. پاندمی کرونا منجر به از بین رفتن 15 هزار شغل در شرکت هواپیماسازی ایرباس شده است. این شرکت در سال 2020 متحمل ضرری میلیاردی شد. ایرباس فراوری خود را به دلیل پاندمی کرونا 40 درصد کاهش داده است.

دستاورد خارق العاده هوش مصنوعی نورالینک

به کزارش تارنمای بیزینس اینسایدر، ایلان ماسک، کارآفرین، میلیاردر مشهور، و مغز متفکر شرکت های ساخت خودروی برقی تسلا و فضاپیمای اسپیس اکس، با نوآوری دیگری همه را غافلگیر کرد. شرکت نورالینک که مالک آن ایلان ماسک است، و در زمینه توسعه میکرو تراشه های مجهز به هوش مصنوعی برای استفاده در مغز انسان فعالیت می نماید، کلیپ تصویری کوتاهی را در این رابطه منتشر کرد. در این ویدئو، میمونی دیده می گردد که بدون استفاده از دستهای خود، در حال اجرا بازی های ویدئویی از جمله پینگ پنگ است، و با ذهن خود، نقطه یا بازیکن را روی صفحه نمایشگر حرکت می دهد.

ایلان ماسک سال گذشته گفته بود که این شرکت در تحقیقات خود به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است، و با طراحی سیستم خاصی، یک میمون را قادر ساخته است که با ذهن خود رایانه را کنترل کند.

به گفته نورالینک، این میکرو تراشه با استفاده از الکترود، ضمن ثبت واکنش مغز، چشم ها، و دست میمون، سیگنال ها را تجزیه و تحلیل می نماید، و در مرحله بعد، ارتباط مستقیمی میان مغز و صفحه نمایشگر برای کنترل بازی ایجاد می نماید. پژوهشگران با استقبال از موفقیت این پژوهش، از امکان استفاده از چنین روشی برای یاری به افراد فلج، یا دچار معلولیت های جسمانی ابراز امیدواری نموده اند.

دوز دوم واکسن کرونا به کشورهای فقیر نمی رسد؟

به گزارش آسوشیتدپرس، حدود 60 کشور دنیا، از جمله بعضی از فقیرترین کشورها، ممکن است به مرحله واکسیناسیون با دوز دوم واکسن کرونا نرسند، چرا که تمام راه های ارسال واکسن به وسیله برنامه دنیای یاری به این کشورها مسدود شده است و احتمالاً تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. بر اساس این گزارش، کوواکس هفته گذشته روزی دوبار، هر بار 25 هزار دز واکسن، به کشورهای کم در آمد ارسال نموده است. اما تحویل تمام این محموله ها از روز دوشنبه متوقف شده است.

رئیس سازمان بهداشت دنیای روز آدینه عدم تعادل بسیار ناخوشایند در واکسیناسیون دنیای کووید19 را مورد انتقاد قرار داده بود. تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت دنیای، گفته بود در حالی که در کشورهای ثروتمند از هر چهار نفر یک نفر (25 درصد جمعیت) واکسینه شده اند، در کشورهای فقیرتر از هر 500 نفر یک نفر واکسن دریافت نموده است.

کمبود اخیر بیشتر به خاطر تصمیم هند در متوقف کردن صادرات واکسن کووید19 از کارخانه انستیتوی سرم، که بیشترین تعداد واکسن استرازنکا را فراوری می نماید، است؛ چیزی که کوواکس برای واکسینه کردن یک سوم از جمعیت دنیا، پس از افزایش ویروس کرونا، روی آن حساب نموده بود. کووکس تنها اجازه ارسال واکسن هایی که توسط سازمان بهداشت دنیای تایید شده است را دارد، و این کشورها بی صبرانه منتظر دریافت واکسن بیشتر هستند. و خیلی از آنها به احتمال زیاد به دز دوم واکسن که حدود 12 هفته بعد از دز اول توصیه شده است، دسترسی نخواهند داشت.

منبع: اقتصادنیوز

به "گرفتاری برجام در دقیقه 90 ، معامله عظیم آرامکو ، علی بابا محکوم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرفتاری برجام در دقیقه 90 ، معامله عظیم آرامکو ، علی بابا محکوم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید