ایران رئیس مجمع گفتگوی همکاری آسیا شد

به گزارش وبلاگ تپلینک، وزیر امور خارجه در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به عنوان رییس تازه این مجمع انتخاب شد.

ایران رئیس مجمع گفتگوی همکاری آسیا شد

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان پس از انتقال ریاست مجمع به جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی تعهد جمهوری اسلامی ایران به چندجانبه گرایی را یادآوری کرد و بر نقش نهادهای چند جانبه همانند ACD در ایجاد تفاهم و شراکت مابین کشورها برای فایق آمدن بر مسائل دنیای و نیز ایجاد فرصت برای رشد و توسعه تاکید نمود.

وزیر امور خارجه، آسیا را مهد تمدن ها و فرهنگهای کهن دانسته و همکاری های چند جانبه را ابزاری برای به فعلیت رساندن پتانسیل های بزرگ این قاره قلمداد کرد.

امیرعبداللهیان شعار دوران ریاست ایران را یک آسیای پیوسته تر و توانمندتر به وسیله فناوریهای تازه و در حال ظهور اعلام و از وزرای کشورهای عضو دعوت کرد در نشست بعدی وزرای امور خارجه مجمع در سال 2024 در تهران شرکت نمایند.

یادآور می گردد ریاست مجمع در دو سال گذشته برعهده بحرین بوده است. سی و پنج کشور آسیایی عضو مجمع مصاحبهی همکاری آسیا هستند که دو دهه پیش با شعار مصاحبه تاسیس گشت. مقر این مجمع در کویت است.

مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی در سال 2001 با هدف ارتقای همگرایی بین کشورهای آسیایی، توسعه بازار تجاری و مالی، تبدیل آسیا به یک شریک توانمند برای تعامل با دیگر نقاط دنیا و ارتقای نقش آسیا برای تاثیرگذاری در معادلات دنیای با عضویت 12 کشور تشکیل شد.

منبع: فرارو

به "ایران رئیس مجمع گفتگوی همکاری آسیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران رئیس مجمع گفتگوی همکاری آسیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید