تماشا پشت دیوار با عینکی مجذوب کننده و البته ترسناک

به گزارش وبلاگ تپلینک، زومیت نوشت: هوش مصنوعی فقط یکی از فناوری هایی به شمار می رود که سرعت رشد سرسام آوری دارد. جدیدترین پیشرفت تکنولوژی در MIT مربوط به واقعیت افزوده است. محققان درحال حاضر روی دستگاهی کار می نمایند که به افراد اجازه می دهد پشت دیوارها و موانع را ببینند. اگرچه این تکنولوژی ترسناک به نظر می رسد اما مزیت های بسیار زیادی دارد و اکنون اطلاعات بیشتری درمورد نحوره عملکرد آن داریم.

تماشا پشت دیوار با عینکی مجذوب کننده و البته ترسناک

براساس اعلام آزمایشگاه MIT، اختراع نو محققان X-AR نام دارد و درواقع نوعی هدست واقعیت افزوده است. این دستگاه به افراد اجازه می دهد اجسامی را که پشت دیوارها، داخل جعبه ها و موانع دیگر قرار دارند، مشاهده نمایند. درواقع این فناوری، افزونه ای برای HoloLens مایکروسافت است.

روش کار X-AR، شامل طرح های نو آنتن، الگوریتم های پردازش سینگال بی سیم و ادغام حسگرهای مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی است.

آنتن باندپهن روی هدست به HoloLens اجازه می دهد اجسام خاصی را که خارج از محدوده دید کاربر قرار دارند پیدا کند. اشیایی که این دستگاه میخواهد ردیابی کند باید به شناسه فرکانس رادیویی (RFID) مجهز شوند. این RFID های پرکاربرد روی اشیای متعددی مثل لباس و کارت های اعتباری دیده می گردد.

به گزارش فاکس نیوز، تا زمانی که هدست در فاصله 15 فوتی جسم قرار داشته باشد و اشیاء به RFID مجهز شوند، آنتن هدست می تواند سیگنال ها را ارسال کند و RFID روی شیء، سیگنال را مثل آینه منعکس خواهد نمود. RFIDها به باتری احتیاج ندارند و قیمت هرکدام فقط 2 تا 3 سنت است و بدین ترتیب بسیار مفید و کاربری و البته ارزان تر از محصولاتی مثل ایرتگ اپل هستند.

آیا فناوری واقعیت افزوده MIT، راهکاری نو برای یافتن وسایل گم شده است؟

روش کارکرد تکنولوژی واقعیت افزوده MIT برای مشاهده اجسام پشت دیوار یا داخل جعبه ها، احتمالاً برای استفاده های روزمره مفید است. به عنوان مثال اگر در پی پیراهن خاصی هستید، هدست می تواند به شما در پیدا کردن آن یاری کند. به هرحال، این هدست توانایی بسیار بیشتری دارد و می تواند برای کارگران انبارها که قصد دارند کالای خاصی را پیدا نمایند، مفید باشد.

محققان MIT امیدوارند از این هدست در مأموریت های نجات استفاده گردد. هدست مذکور می تواند از سیگنال های فرکانس های رادیویی برای تشخیص اینکه قلب کسی می تپد یا نفس می کشد، بهره ببرد. به عنوان مثال، اگر فاجعه بزرگی رخ دهد و فردی در مکانی گیر افتاده باشد که نمی تواند از آن خارج گردد (مثلاً ساختمانی که فرو ریخته) نجاتگرانی که از این هدست استفاده می نماید از نظر تئوری قادر خواهد بود تا زمانی که فرد نفس می کشد، مکان آن را به سرعت پیدا کند.

آیا استفاده از X-AR خطر دارد؟

تنها نگرانی موجود برای استفاده از X-AR، حریم خصوصی است. اگر قرار باشد این محصول در دست مجرمان قرار گیرد، احتمالاً از آن برای جاسوسی از افراد در خانه ها و حتی محیط کار بهره خواهند برد. به هرحال محققان MIT همچنان درحال کار روی این هدست هستند و به نظر نمی رسد حداقل در آینده نزدیک دردسترس عموم قرار گیرد.

مثل هر فناوری نو دیگری، نگرانی هایی درمورد احتمال سوءاستفاده از X-AR جود دارد. این هدست پتانسیل بسیار بالایی در پیدا کردن اقلام گم شده و اشیای پنهان دارد و البته باید بین مزیت ها و نگرانی های مرتبط با حریم خصوصی، تعادل مناسبی برقرار کند.

همان طور که MIT به توسعه X-AR ادامه می دهد، اطمینان از ارائه راهکارهای نوین برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت افراد، مهم خواهد بود.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "تماشا پشت دیوار با عینکی مجذوب کننده و البته ترسناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشا پشت دیوار با عینکی مجذوب کننده و البته ترسناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید