هوای تهران در شرایط قرمز

به گزارش وبلاگ تپلینک، بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین کیفیت هوای مرکز برای چهارمین روز متوالی آلوده شده است و هم اکنون با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 159 و در شرایط ناسالم برای همه گروه ها واقع شده است؛ بنابراین هم اکنون شرایط کیفیت هوای تهران قرمز است.

هوای تهران در شرایط قرمز

به گزارش ایسنا، میانگین کیفیت هوای مرکز طی 24 ساعت گذشته با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 158 ثبت شده است. با توجه به استمرار آلودگی هوا در روزهای اخیر، روزهای دوشنبه و سه شنبه (30 آبان و اول آذر) در تمامی شهرستان های استان تهران به جز پردیس، دماوند و فیروزکوه مهدهای کودک و پیش دبستانی ها تعطیل و کلاس های مدارس در مقطع ابتدایی غیرحضوری و به صورت مجازی برگزار شدند. با تشدید آلودگی هوای تهران، مهدهای کودک و پیش دبستانی دیروز (2 آذر) تعطیل شدند. بعلاوه کلاس های تمامی مقاطع تحصیلی در تهران و تمامی شهرستان های این استان به جز شهرستان های پردیس، فیروزکوه و دماوند به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار می گردد.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون (3 آذرماه) کیفیت هوا با رسیدن به عدد 159 و آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای همه واقع شده است و این شرایط به رنگ قرمز کیفیت رسیده است.

کیفیت هوای شهر تهران در پاییز سال جاری تا به امروز 44 روز در شرایط قابل قبول، 17 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و دو روز بسیار ناسالم را تجربه نموده است که در مدت مشابه در سال گذشته 39 روز قابل قبول، 21 روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم بود.

لازم به ذکر است در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می گردد و عدد AQI بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و بچه ها جزو گروه های حساس محسوب می شوند و باید فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می گردد نفس کشیدن تاحدی سخت تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این مثال هاست.

کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می گردد، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا میانه بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس است. در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر اساس این دسته بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

منبع: فرارو

به "هوای تهران در شرایط قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای تهران در شرایط قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید